  • X9269US24IZ-2.7
X9269US24IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9269US24IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X9269US24IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
Digital PotentiometersI2CMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9269US24IZ-2.7 Overview
It is contained in SOIC pacakge.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 2 embedded circuits.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.You can limit the flow by using 50kOhm.Mounted by Surface Mount.A supply voltage of 5V conducts the potentiometer.The maximum 85°C ensures that the digital resistor runs stablily.A minimum working temperature of -40°C is necessary for reliability.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.The unit can be powered by a voltage as low as 2.7V.The supply current needs to be operated within the range of 400μA in order to deliver its performance.Supply types can be categorized by Single.
X9269US24IZ-2.7 Features
Available in SOIC package
2 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9269US24IZ-2.7 Applications
  • Testing equipment
  • Audio level control
  • Automated caliberation
  • Programmable power supplies
  • Programmable computer
  • Communication device
  • Adjusting the LCD Display
  • LEDs
  • Modern office equipment
  • Wheatstone bridges
Step5Bar-code shipping tag
X9269US24IZ-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Weight
    1.098005g
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Type
    Single
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Height
    2.35mm
  • Length
    15.6mm
  • Width
    7.6mm