  • X9268US24I
X9268US24I
advertisement
Manufacturer No:
X9268US24I
HK JDW NO:
391-X9268US24I
Package:
SOIC
Datasheet:
X9268US24I
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9268US24I Overview
The package contains SOIC files.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it is accessible in the Bulk package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 256 taps are provided.256 positions make up the pentometer.24 terminations are designed in digital potentiometer.The following programmable potentiometer includes 2 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 50000Ohm.It is powered by 5V to deliver its perfomance.The digi devices shows the 24 pins.A flow limit of 50kOhm can be applied.Digital potentiometer is mounted by Surface Mount.The type of converter it is can be classified as DIGITAL POTENTIOMETER.It is best to have the maximum setting 85°C in order to ensure a stable operation of the digital resistor.A temperature of -40°C is necessary to maintain its reliability.Here are the additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORYHigh accuracy can be maintained at 400kHz frequencies.
X9268US24I Features
Available in SOIC package
2 Circuits
X9268US24I Applications
  • Modern office equipment
  • Audio Volume control
  • DAC
  • Used as voltage divider
  • Industrial control circuits
  • Gas detection circuit
  • Power supply
  • Adjust VCOM settings
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Contrast control of monitors
Step5Bar-code shipping tag
X9268US24I
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    400kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Length
    15.4mm
  • Width
    7.5mm