  • X9261UV24-2.7T1
X9261UV24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9261UV24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9261UV24-2.7T1
Package:
24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X9261UV24-2.7T1
Description:
X9261 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9261UV24-2.7T1 Overview
A package containing it contains 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.There are embedded 2 circuits in this digital potentiometer.To secure the digital analogic, it can be accessed in the Tape & Reel (TR) package.256 taps protect this pentometer against overcurrent.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It can supply voltages up to 2.7V~5.5V.In this digital potentiometer, the temperature range is 0°C~70°C.Limiting the flow with 50kOhm is possible.The X9261 family includes pentometer.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
X9261UV24-2.7T1 Features
Available in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9261UV24-2.7T1 Applications
  • Contrast control of monitors
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Industrial control
  • Speakers
  • Sensor auto referencing circuits
  • Automatic gain control
  • Matching Linear Impedance
  • Industrial control circuits
  • Medical equipment
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
X9261UV24-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9261
  • Configuration
    Potentiometer
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C