  • X9258US24ZT2
X9258US24ZT2
advertisement
Manufacturer No:
X9258US24ZT2
HK JDW NO:
668-X9258US24ZT2
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9258US24ZT2
Description:
24 Terminations5V 24 Pin X9258 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9258US24ZT2 Overview
The file is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package provides access to it.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.There are 256 positions in pentometer.It is designed 24 terminations.This programmable potentiometer includes 4 functions for your reference.The total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm as shown.For its performance, it uses 5V.The digi devices displays 24 pins.The mount should be done in the direction of Surface Mount.It is capable of supplying a voltage of ±5V volts.This digital potentiometer operates at 0°C.A flow limit of 50kOhm can be applied.The X9258 family contains pentometer.This digital variable resistor contains the value Selectable Address.There are the following additional features of this digital potentiometer: NONVOLATILE MEMORY
X9258US24ZT2 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9258US24ZT2 Applications
  • Programmable voltage regulator
  • Medical equipment
  • Audio level control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable I to V converter
  • Speakers
  • Voltage control
  • Cell phone
  • Adjust VCOM settings
  • Gas detection circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9258US24ZT2
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    ±5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    X9258
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    40
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm