  • X9258US24I-2.7T1
X9258US24I-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9258US24I-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9258US24I-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9258US24I-2.7T1
Description:
X9258 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C
Purchasing and Inquiry
X9258US24I-2.7T1 Overview
The package contains 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) files.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.This digital potentiometer includes 4 embedded circuits.It is accessible in the Tape & Reel (TR) package to secure the digital analogic.A 256 tap protects this pentometer from overcurrents.The way to mount is Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage is available from the potentionmeter.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.Flow can be restricted using 50kOhm.Family X9258 includes pentometer.This digital variable resistor displays Selectable Address.
X9258US24I-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
X9258US24I-2.7T1 Applications
  • Medical equipment
  • Power meter
  • Used as programmable gain amplifier
  • LEDs
  • Noise-free volume controller
  • PC
  • Used as voltage divider
  • Industrial control
  • Refrigerator
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9258US24I-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Supplier Device Package
    24-SOIC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9258
  • Configuration
    Potentiometer
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C