  • X9258TS24Z-2.7
X9258TS24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9258TS24Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9258TS24Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V Digital PotentiometersI2C256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9258TS24Z-2.7 Overview
It is contained in SOIC pacakge.The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.The digital potentiometer embeds 4 circuits.256 positions make up the pentometer.Digital potentiometer is designed for terminations of 24.You will find here 4 functions for your reference.Its total resistance will be 100000Ohm.In order for it to perform, it relies on 2.7V.Limiting the flow with 100kOhm is possible.By Surface Mount, digital potentiometer is mounted.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.Potentiometers conduct when the supply voltage is 5V.70°C ensures stable operation.The temperature must be kept below 0°C in order to maintain reliability.Among its additional features are the following: NONVOLATILE MEMORYComponents in the electronic component are from the family Digital Potentiometers.It can handle a maximum supply voltage of 5.5V.The minimum supply voltage is 2.7V, so it can work with any voltage.If the supply current is operated in the range of 100μA or higher, it will provide its performance.
X9258TS24Z-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9258TS24Z-2.7 Applications
  • Audio level control
  • Gas detection circuit
  • Used as voltage divider
  • Programmable I to V converter
  • Joysticks
  • Motor control
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable voltage regulator
  • Audio Volume control
  • Voltage resistance conversion
Step5Bar-code shipping tag
X9258TS24Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    100μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm