  • X9258TS24T1
X9258TS24T1
advertisement
Manufacturer No:
X9258TS24T1
HK JDW NO:
391-X9258TS24T1
Package:
SOIC
Datasheet:
X9258TS24T1
Description:
24 Terminations5V 24 Pin Digital PotentiometersI2C256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9258TS24T1 Overview
There is a SOIC package containing it.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.256 taps protect this pentometer against overcurrent.Positions are 256.A termination of 24 is intended.To provide you with some reference, this programmable potentiometer includes 4 functions.As shown, the total resistance of the speed potentiometers will be 100000Ohm.To deliver its performance, it is powered by 5V.In the digi devices, there are 24 pins.There is a possibility of limiting the flow by 100kOhm.The Surface Mount mounts digital potentiometer.Depending on its type, a converter is classified as DIGITAL POTENTIOMETER.A maximum 70°C ensures that the digital resistor runs smoothly.In order to maintain reliability, it is operated at a minimum temperature of 0°C.This digital potentiometer has the following additional features: NONVOLATILE MEMORYDespite its 400kHz frequency, it can maintain high accuracy.
X9258TS24T1 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
X9258TS24T1 Applications
  • Sensor auto referencing circuits
  • Low power system
  • Matching Linear Impedance
  • LEDs
  • Used as programmable gain amplifier
  • Industrial control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Modern office equipment
  • Power supply
  • Automated caliberation
Step5Bar-code shipping tag
X9258TS24T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Published
    2000
  • Tolerance
    20%
  • Part Status
    Discontinued
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    400kHz
  • Pin Count
    24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Number of Taps
    256
  • Total Resistance
    100000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm