  • X9251US24Z-2.7
X9251US24Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9251US24Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9251US24Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
24 Terminations2.7V 24 Pin Digital PotentiometersSPI256 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9251US24Z-2.7 Overview
Package SOIC contains it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.In this digital potentiometer, there are 4 embedded circuits.In the Bulk package, it is accessible for securing the digital analogic.In total, pentometer has 256 positions.As a result, digital potentiometer has been designed to terminate at 24.You can refer to 4 functions in this programmable potentiometer.In The case, the total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm.The performance of the product is powered by 2.7V.The digi devices show 24 pins.There is a possibility of limiting the flow by 50kOhm.Mounted to Surface Mount is digital potentiometer.There is a DIGITAL POTENTIOMETER classification for its converter type.In a 5V supply voltage, potentiometers conduct.It ensures stability of the digital resistor if it runs at its maximum 70°C.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of -40°C.The pentometer is from Digital Potentiometers family.A maximum supply voltage of 5.5V can be handled by it.In this case, a supply voltage of 2.7V will be sufficient to power it.The supply current needs to be operated in the range of 400μA.The frequency 2MHz maintains high accuracy.
X9251US24Z-2.7 Features
Available in SOIC package
4 Circuits
Operate supply voltage at the range of 5V
X9251US24Z-2.7 Applications
  • Wheatstone bridges
  • Automatic gain control
  • Calibration instrumentation
  • Cell phone
  • Motor control
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Programmable computer
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • PC
  • Optic fiber network
Step5Bar-code shipping tag
X9251US24Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    24
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    2MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    24
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
    4
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    400μA
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm