  • X9251US24-2.7T1
X9251US24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9251US24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9251US24-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9251US24-2.7T1
Description:
X9251 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9251US24-2.7T1 Overview
This file is contained in a package of 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width).The storage of this pentometer begins at Non-Volatile.This digital potentiometer has 4 embedded circuits.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.This pentometer is protected from overcurrent by 256 taps.The mount should be done in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometer is used to detect temperature in the 0°C~70°C range.It is possible to limit the flow with 50kOhm.Family X9251 includes pentometer.Selectable Address can be found when using this digital variable resistor.
X9251US24-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9251US24-2.7T1 Applications
  • Bias adjustment circuits
  • Audio devices with up to 90dB dynamic range
  • Automatic detection of equipment
  • Communication device
  • Household appliances
  • Audio level control
  • Programmable computer
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Motor control
  • Analogue circuit
Step5Bar-code shipping tag
X9251US24-2.7T1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    50kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9251
  • Configuration
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    300 Max
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C