  • X9250UV24I-2.7
X9250UV24I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9250UV24I-2.7
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X9250UV24I-2.7
Description:
5V 24 Pin Digital Potentiometers256 Positions
Purchasing and Inquiry
X9250UV24I-2.7 Overview
Positions 256 make up this pentometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 4 functions.The total resistance of the speed potentiometers will be 50000Ohm as shown.The performance of the product is powered by 5V.The digi devices show 24 pins.Its type of converter can be classify by DIGITAL POTENTIOMETER.A voltage of 3/5V can be delivered by it.Added features of this digital potentiometer include: NONVOLATILE MEMORYThe pentometer is from Digital Potentiometers family.The digipot can operate with a maximum tolerance of 20%.It is recommended that the operating temperature stay below 85°C degrees Celsius.In this case, there are no terminals.At a minimum temperature of -40°C, the digital potentiometer will operate.
X9250UV24I-2.7 Features
Operate Resistance Tolerance below 20%
X9250UV24I-2.7 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X9250UV24I-2.7 Digital Potentiometers applications.
  • Bias adjustment circuits
  • Testing equipment
  • Voltage resistance conversion
  • Used as variable resistor
  • Adjusting the LCD Display
  • Gas detection circuit
  • Medical equipment
  • Wheatstone bridges
  • Audio level control
  • Power calibration
Step5Bar-code shipping tag
X9250UV24I-2.7
    Select All
  • JESD-609 Code
    e0
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Number of Positions
    256
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    NONVOLATILE MEMORY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -5.5V
  • Resistance Law
    LINEAR
  • Control Interface
    3-WIRE SERIAL
  • Resistance Tolerance-Max
    20%
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    7.8mm
  • Width
    4.4mm