  • X9250TS24-2.7T1
X9250TS24-2.7T1
advertisement
Manufacturer No:
X9250TS24-2.7T1
HK JDW NO:
668-X9250TS24-2.7T1
Package:
24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X9250TS24-2.7T1
Description:
X9250 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI
Purchasing and Inquiry
X9250TS24-2.7T1 Overview
It is contained in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) pacakge.Non-Volatile marks the beginning of the storage process for this pentometer.There are embedded 4 circuits in this digital potentiometer.For securing digital analogics, it is available in the Tape & Reel (TR) package.For this pentometer, there are 256 taps that protect against overcurrent.The mount should be done in the direction of Surface Mount.±2.7V~5.5V voltage can be supplied by the potentionmeter.This digital potentiometers operate temperature at the range of 0°C~70°C.A flow rate limit of 100kOhm is possible.This object belongs to the X9250 family.This digital variable resistor contains Selectable Address.
X9250TS24-2.7T1 Features
Available in 24-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of 0°C~70°C
X9250TS24-2.7T1 Applications
  • Replaces mechanical potentiometers
  • Stereo
  • Joysticks
  • Voltage control
  • Matching Linear Impedance
  • Audio level control
  • Adjust VCOM settings
  • Communication device
  • Automotive electronics
  • Power supply
Step5Bar-code shipping tag
X9250TS24-2.7T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    5 (48 Hours)
  • Resistance
    100kOhm
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X9250
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    256
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    150
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±300ppm/°C