  • X9015WS8Z-2.7
X9015WS8Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X9015WS8Z-2.7
HK JDW NO:
391-X9015WS8Z-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
X9015WS8Z-2.7
Description:
8 Terminations2.7V Digital PotentiometersSerial32 PositionsMin 2.7V VMax 5.5V V
Purchasing and Inquiry
X9015WS8Z-2.7 Overview
A package containing SOIC files contains it.As of Volatile, this pentometer has been stored.This digital potentiometer has 1 embedded circuits.Bulk package provides access to it.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.A 32 position is contained in pentometer.A termination of 8 is intended.You will find here 1 functions for your reference.It is shown that, as a result, the speed potentiometers will have a total resistance of 10000Ohm.The performance of this product is a result of 2.7V.In this case, the flow can be limited by 10kOhm.Surface Mount mounts digital potentiometer.This potentiameter gets 8 pins on it.Convertor types can be classified by DIGITAL POTENTIOMETER.When the supply voltage is 5V, the potentiometer conducts.As long as 70°C is set, the digital resistor will run steadily.To maintain reliability, it operates at a minimum working temperature of 0°C.Digital Potentiometers family components are used in the pentometer.5.5V is its maximum supply voltage.The minimum supply voltage is 2.7V.To deliver its performance, the supply current need to be operated at the range of 50μA.Supply currents up to 50μA are supported.
X9015WS8Z-2.7 Features
Available in SOIC package
1 Circuits
8 pins
Operate supply voltage at the range of 5V
X9015WS8Z-2.7 Applications
  • Programmable power supplies
  • Testing equipment
  • Calibration instrumentation
  • Noise-free volume controller
  • Contrast control of monitors
  • Analogue circuit
  • Automatic gain control
  • Programmable I to V converter
  • Communication device
  • Motor control
Step5Bar-code shipping tag
X9015WS8Z-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    300 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    32
  • Max Operating Temperature
    70°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Subcategory
    Digital Potentiometers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.7V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Interface
    Serial
  • Number of Circuits
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    50μA
  • Memory Type
    Volatile
  • Max Supply Current
    50μA
  • Converter Type
    DIGITAL POTENTIOMETER
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm