  • X5165S8IZ-2.7
X5165S8IZ-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X5165S8IZ-2.7
HK JDW NO:
391-X5165S8IZ-2.7
Package:
SOIC
Datasheet:
X5165S8IZ-2.7
Description:
5V 8 Terminals Voltage supervisor 1 Channels Min 2.7V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 9835
Step5Bar-code shipping tag
X5165S8IZ-2.7
    Select All
  • Additional Feature
    WATCHDOG TIMER
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.7V
  • Operating Supply Current
    5mA
  • Max Supply Current
    5mA
  • Adjustable Threshold
  • Voltage - Threshold
    2.63V
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.55V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.7V
  • Undervoltage Threshold
    2.55V
  • Overvoltage Threshold
    2.7V
  • Number of Monitored Inputs
  • Reset Delay Time
    280 ms
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Number of Pins
    8
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C