  • X24-019PKI-R
X24-019PKI-R
advertisement
Manufacturer No:
X24-019PKI-R
HK JDW NO:
249-X24-019PKI-R
Package:
Module
Purchasing and Inquiry
X24-019PKI-R Overview
It is a type of RF Transmitter available in package Module.XStream? series contain this RF transmitter and receiver.It is possible to increase efficiency by providing 7V~18V with a higher voltage.The wireless RF transmitter has ISM applications.A 5V supply voltage provides maximum efficiency.
X24-019PKI-R Features
Module package
XStream? series
X24-019PKI-R Applications
There are a lot of Digi X24-019PKI-R RF Transmitter applications.
  • Cellular infrastructure
  • Wireless communications
  • Galileo
  • Small aperture terminals (VSATs)
  • Radio communication equipment
  • Avionics
  • Measuring for data transmission
  • Sensors
  • Test Equipment
  • Marine Navigation
Step5Bar-code shipping tag
X24-019PKI-R
  • Package / Case
    Module
  • Published
    2011
    ISM
  • Power Rating
    50mW
  • Voltage - Supply
    7V~18V
  • Frequency
    2.4GHz~2.4835GHz
  • Function
    Transceiver, Modem
  • Max Output Current
    150mA
  • Operating Supply Voltage
    5V
  • Power - Output
    17dBm 50mW