  • X1288V14Z-2.7AT1
X1288V14Z-2.7AT1
advertisement
Manufacturer No:
X1288V14Z-2.7AT1
HK JDW NO:
668-X1288V14Z-2.7AT1
Package:
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X1288V14Z-2.7AT1
Description:
X1288 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1288V14Z-2.7AT1 Overview
In the 14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package, real time clocks is embedded as a dependency.Basically, time clock is packaged in a way that is equivalent to Tape & Reel (TR).It is important to keep in mind that the supply voltage of this electrical RTC is 2.7V~5.5V.Clock/Calendar is the type of this electrical real time clock.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.0°C~70°C should be the operating temperature.If Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer is ensured during operation, then there is no problem.In the family X1288, RTCs are a member.The supply voltage of this electrical digital time clock is 1.8V~5.5V.
X1288V14Z-2.7AT1 Features
14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
X1288V14Z-2.7AT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1288V14Z-2.7AT1 Real Time Clocks applications.
  • Security Systems
  • Mobile equipment
  • Medical Equipment
  • Daily alarms
  • Portable instruments
  • Digital cameras
  • Modem
  • Hand-Held Devices
  • Utility Meters
  • Time keeping application
Step5Bar-code shipping tag
X1288V14Z-2.7AT1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    X1288
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V