  • X1288V14I-2.7AT1
X1288V14I-2.7AT1
advertisement
Manufacturer No:
X1288V14I-2.7AT1
Manufacturer:
Intersil Corporation
HK JDW NO:
391-X1288V14I-2.7AT1
Package:
Datasheet:
Description:
5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1288V14I-2.7AT1 Overview
RTC real time clocks such as this one are powered by 5V voltage.Due to its 14 pins, it has the necessary features.Timer or RTC includes this component in its content.A frequency of 0.032MHz should not be exceeded by real time clocks' output.There is a power supply of 3/5V used to power the real time clock.1 timers are used in this system. They output a signal after an input signal is received at a predetermined time.When Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage is reached.This electrical real time analog clock has the type TIMER, REAL TIME CLOCK of uPs/uCs/Peripheral ICs.For normal operation, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.7V.It is recommended that the operating temperature be kept below 85°C.
X1288V14I-2.7AT1 Features
14 pin count
3/5V power supplies
X1288V14I-2.7AT1 Applications
There are a lot of Intersil Corporation X1288V14I-2.7AT1 Real Time Clocks applications.
  • Digital voice recorders
  • Metering
  • Hand-Held Devices
  • Portable Instruments
  • Vending Machine
  • Bridges
  • Network Appliance
  • GPS/Telematics Devices
  • Digital cameras
  • Router
Step5Bar-code shipping tag
X1288V14I-2.7AT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Terminals
    14
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm