  • X1288V14I-2.7
X1288V14I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1288V14I-2.7
HK JDW NO:
391-X1288V14I-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1288V14I-2.7 Overview
In package TSSOP, real time clocks can be found.Bulk is the way time clock is packaged, which is the way time clock is intended to be.With 14 terminations, transmission lines have the characteristic impedance of the RTC module terminating them.Its supply voltage is 5V.A total of 14 pins are included in this product.Timer or RTC includes this part.In the real time analog clocks, the available memory size is 31.3kB.Real time clocks' output frequency should not exceed 0.032MHz.The RTC module is mounted with mounting type Surface Mount.For powering the real time clock, a power supply with a voltage of 3/5V is used.1 timer real time clocks send out a signal at a preset time based on input signals.RTC time is advisable to operate at a temperature above -40°C.Temperatures below 85°C are recommended for operation.It reaches a maximum supply voltage of 5.5V (Vsup).This electrical real time analog clock has the type TIMER, REAL TIME CLOCK of uPs/uCs/Peripheral ICs.Normal operation requires a supply voltage (Vsup) greater than 2.7V.
X1288V14I-2.7 Features
TSSOP package
14 terminations
14 pin count
3/5V power supplies
X1288V14I-2.7 Applications
  • Router
  • Embedded Systems
  • Electronic metering
  • POS Terminal
  • Copier
  • Daily alarms
  • Set-Top Box
  • Medicine Dispenser
  • GPS
  • Point-of-Sale Equipment
Step5Bar-code shipping tag
X1288V14I-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    31.3kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C