  • X1288S16I-4.5AT1
X1288S16I-4.5AT1
advertisement
Manufacturer No:
X1288S16I-4.5AT1
HK JDW NO:
391-X1288S16I-4.5AT1
Package:
SOIC
Datasheet:
Description:
16 Terminations5V 16 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1288S16I-4.5AT1 Overview
real time clocks is located in package SOIC.Tape & Reel (TR) is the packaging method.Transmission lines with 16 terminations have the characteristic impedance of their termination RTC modules.It should be noted that this RTC real time clock is being supplied with 5V voltage at the moment.A total of 16 pins are included in this product.Timer or RTC includes this component as part of its contents.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 31.3kB.The output frequency should not exceed 0.032MHz.There is a mounting type of Surface Mount for this RTC module.In order for it to be powered, it requires a power supply of 5V.1 timer real time clocks send out a signal at a preset time based on input signals.Operating temperatures should be greater than -40°C.Operating temperatures should be below 85°C.It reaches a maximum supply voltage of 5.5V (Vsup).The type of uPs/uCs/peripheral ICs in this electrical real time analog clock is TIMER, REAL TIME CLOCK.In order to maintain normal operation, the supply voltage (Vsup) must be kept above 4.5V.
X1288S16I-4.5AT1 Features
SOIC package
16 terminations
16 pin count
5V power supplies
X1288S16I-4.5AT1 Applications
  • GPS
  • Security Systems
  • Modem
  • Mobile equipment
  • Automotive
  • Digital voice recorders
  • Battery powered devices
  • Digital still camera
  • Industrial
  • Network Appliance
Step5Bar-code shipping tag
X1288S16I-4.5AT1
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOIC
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e0
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    31.3kB
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    1/100SECOND
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Length
    10.3mm
  • Width
    7.5mm