  • X1288S16-4.5AT1
X1288S16-4.5AT1
advertisement
Manufacturer No:
X1288S16-4.5AT1
HK JDW NO:
668-X1288S16-4.5AT1
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X1288S16-4.5AT1
Description:
X1288 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1288S16-4.5AT1 Overview
This real time analog clock can be found in package 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width).There is a way to package time clock in the form of a Tape & Reel (TR).As far as the supply voltage for this electrical RTC is concerned, it is 4.5V~5.5V.This electrical real time clock belongs to the Clock/Calendar category.There is an electronic component mounted in the way of Surface Mount.There should be a temperature of 0°C~70°C during the operation.When operating, electronic time clocks would be possible to ensure that the value Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are maintained.This object belongs to the family X1288.The supply voltage of this electrical digital time clock is 1.8V~5.5V.
X1288S16-4.5AT1 Features
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
X1288S16-4.5AT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1288S16-4.5AT1 Real Time Clocks applications.
  • Mobile equipment
  • Digital still camera
  • Copier
  • Data loggers
  • Embedded Time Stamping
  • GPS/Telematics Devices
  • Electronic metering
  • IoT
  • Point-of-Sale Equipment
  • Portable instruments
Step5Bar-code shipping tag
X1288S16-4.5AT1
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Base Part Number
    X1288
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V