  • X1288S16-2.7AT1
X1288S16-2.7AT1
advertisement
Manufacturer No:
X1288S16-2.7AT1
HK JDW NO:
668-X1288S16-2.7AT1
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet:
X1288S16-2.7AT1
Description:
X1288 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1288S16-2.7AT1 Overview
Among the packages 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is where real time clocks can be found.As you can see, time clock is packaged as if time clock were in the form of Tape & Reel (TR).Electrical RTCs such as this have a 2.7V~5.5V supply.This electrical real time clock has the type Clock/Calendar.As you can see from the diagram, this electronic component is mounted in the way of Surface Mount.There should be a temperature of 0°C~70°C during the operation.When running a program, electronic time clocks may be possible to ensure that Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer are maintained at all times.X1288 is the family name of this object.A voltage of 1.8V~5.5V is supplied to this electrical digital time clock.
X1288S16-2.7AT1 Features
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) package
X1288S16-2.7AT1 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1288S16-2.7AT1 Real Time Clocks applications.
  • Industrial
  • Embedded Systems
  • Printers
  • Vending Machine
  • Low standby power applications
  • Portable instruments
  • Switcher
  • Medicine Dispenser
  • Hand-Held Devices
  • Medical Equipment
Step5Bar-code shipping tag
X1288S16-2.7AT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X1288
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS:hh (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V