  • X1228V14Z-2.7
X1228V14Z-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1228V14Z-2.7
HK JDW NO:
391-X1228V14Z-2.7
Package:
TSSOP
Datasheet:
Description:
14 Terminations5V 14 Pin Real Time ClocksTimer or RTC Subcategory0.032MHz
Purchasing and Inquiry
X1228V14Z-2.7 Overview
In the TSSOP package, real time clocks is embedded as a dependency.Basically, time clock is packaged in a way that is equivalent to Bulk.In 14 terminations, a transmission line is terminated with an impedance-matched RTC module.This RTC real time clock is powered by 5V volts.There are 14 pins on it.A component such as this is included in the contents of Timer or RTC.For storing data and programs, the RTC times embed a memory of 512B.Neither real time clocks' output frequency nor real time clocks' response frequency should exceed 0.032MHz.It is mounted in the way of Surface Mount.A power supply of 3/5V is used to power it.1 timers are control real time clocks that emits a signal after receiving an input signal at a predetermined time.A temperature above -40°C is recommended for operation.A temperature lower than 85°C should be used for operating.It reaches a maximum supply voltage of 5.5V (Vsup).This electrical real time analog clock has TIMER, REAL TIME CLOCK for uPs/uCs/Peripheral ICs.For normal operation, Vsup must be above 2.7V.
X1228V14Z-2.7 Features
TSSOP package
14 terminations
14 pin count
3/5V power supplies
X1228V14Z-2.7 Applications
  • Accurate high duration timer
  • Thermostat
  • Digital still camera
  • Daily alarms
  • Network Appliance
  • Bridges
  • Set-Top Box
  • Point-of-Sale Equipment
  • White goods
  • Medical Devices
Step5Bar-code shipping tag
X1228V14Z-2.7
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    TSSOP
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1
  • Number of Terminations
    14
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Timer or RTC
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    14
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G14
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    3/5V
  • Temperature Grade
    COMMERCIAL
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    2-Wire, I2C, Serial
  • Memory Size
    512B
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    TIMER, REAL TIME CLOCK
  • Clock Frequency
    0.032MHz
  • Number of Timers
    1
    YY-MM-DD-dd
  • Time-Min
    SECONDS
  • Interrupt Capability
    Y
  • Volatile
    YES
  • Information Access Method
    I2C
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm