  • X1227V8I-2.7
X1227V8I-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1227V8I-2.7
HK JDW NO:
668-X1227V8I-2.7
Package:
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
X1227V8I-2.7
Description:
X1227 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1227V8I-2.7 Overview
A package named 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains real time clocks.The package is in the form of Tube.The supply voltage of this electrical RTC is 2.7V~5.5V.The type of this electrical real time clock is Clock/Calendar.In this case, Surface Mount is the way this part is mounted on the systemboard.Maintaining a constant temperature of -40°C~85°C is essential for safe operation.During operation, Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer can be guaranteed.In the family X1227, RTCs are a member.Its supply voltage is 1.8V~5.5V.
X1227V8I-2.7 Features
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package
X1227V8I-2.7 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1227V8I-2.7 Real Time Clocks applications.
  • Medical Devices
  • Portable instruments
  • Copy machines
  • IoT
  • Routers
  • Battery powered products
  • Set-Top Box
  • Point-of-Sale Equipment
  • Copier
  • Digital still camera
Step5Bar-code shipping tag
X1227V8I-2.7
    Select All
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Package / Case
    8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X1227
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V