  • X1227S8-2.7
X1227S8-2.7
advertisement
Manufacturer No:
X1227S8-2.7
HK JDW NO:
668-X1227S8-2.7
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
X1227S8-2.7
Description:
X1227 Real Time ClocksAlarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Purchasing and Inquiry
X1227S8-2.7 Overview
Among the packages 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) is where real time clocks can be found.The package is in the form of Tube.Unless otherwise stated, this electrical RTC's supply voltage is 2.7V~5.5V.Electrical real time clocks of type Clock/Calendar correspond to this real time clock.In this case, Surface Mount is the way this part is mounted on the systemboard.Ideally, the operating temperature should be set to 0°C~70°C.When operating, you can ensure Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer.RTCs belongs to X1227 family.Keeping in mind that the supply voltage of this electrical digital time clock is 1.8V~5.5V is important.
X1227S8-2.7 Features
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
X1227S8-2.7 Applications
There are a lot of Renesas Electronics America Inc. X1227S8-2.7 Real Time Clocks applications.
  • Telecommunications
  • Daily alarms
  • Elapsed time counter
  • Copier
  • Low standby power applications
  • Electronic metering
  • GPS/Telematics Devices
  • Network powered devices
  • Utility Meters
  • Routers
Step5Bar-code shipping tag
X1227S8-2.7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Feature
    Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Clock/Calendar
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    X1227
  • Interface
    I2C, 2-Wire Serial
  • Time Format
    HH:MM:SS (12/24 hr)
  • Date Format
    YY-MM-DD-dd
  • Current - Timekeeping (Max)
    10μA~20μA @ 2.7V~5V
  • Voltage - Supply, Battery
    1.8V~5.5V