  • X-10GW21-B
X-10GW21-B
advertisement
Manufacturer No:
X-10GW21-B
HK JDW NO:
607-X-10GW21-B
Package:
Datasheet:
X-10GW21-B
Description:
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 30V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
X-10GW21-B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    X
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A DC
  • Ingress Protection
    IP00
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Body Length or Diameter
    49.2mm
  • Body Breadth
    17.45 mm
  • Actuator Type
    Lever, Straight
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Contact Voltage(DC)-Max
    125V
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    250gf
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@125VDC
  • Overtravel
    0.083 (2.1mm)
  • Differential Travel
    0.065 (1.7mm)
  • Operating Position
    0.815 (20.7mm)
  • Release Force
    32gf
  • Actuator Travel
    2.1 mm
  • Pre-Travel-Max
    5.6 mm
  • Body Height
    24.2mm