  • X-10GQ22-B
X-10GQ22-B
advertisement
Manufacturer No:
X-10GQ22-B
HK JDW NO:
607-X-10GQ22-B
Package:
Datasheet:
X-10GQ22-B
Description:
Basic / Snap Action Switches BASIC SWITCH
Step5Bar-code shipping tag
X-10GQ22-B
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Housing Material
    Resin
  • Actuator Material
    Stainless Steel
  • Operating Temperature
    -25°C~80°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    X
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    10A DC
  • Ingress Protection
    IP00
  • Depth
    17.45mm
  • Current Rating
    10A
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Actuator Type
    Roller Plunger
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Max Current Rating
    10A
  • Electrical Life
    100,000 Cycles
  • Max Voltage Rating (DC)
    250V
  • Mechanical Life
    1,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Contact Current Rating
    10A
  • Operating Force
    510gf
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    10A@125VDC
  • Overtravel
    0.141 (3.6mm)
  • Differential Travel
    0.007 (0.18mm)
  • Pretravel
    0.035 (0.9mm)
  • Operating Position
    1.313 (33.4mm)
  • Release Force
    114gf
  • Pre-Travel-Max
    0.9 mm
  • Length
    49.2mm
  • Width
    24.2mm