  • WWH1.50SV50
WWH1.50SV50
advertisement
Manufacturer No:
WWH1.50SV50
Manufacturer:
Techflex
HK JDW NO:
775-WWH1.50SV50
Package:
Datasheet:
WWH1.50SV50
Description:
SELF WRAP 1.5" X 50' SILVER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WWH1.50SV50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Material
    Silicone
  • Operating Temperature
    -40°C~204.4°C
  • Series
    WeldWrap™ HD
  • Feature
    Chemical Resistant, Clean Cut, Hook and Loop Closure Strip
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Self Wrap
  • Color
    Silver
  • Type Attributes
    Split Flexible Tube
  • Abrasion Protection
    Abrasion Resistant
  • Liquid Protection
    Gasoline Resistant
  • Environmental Protection
    UV Resistant
  • Heat Protection
    Heat Resistant
  • Length
    50.00' 15.24m
  • Wall Thickness
    0.051 1.30mm
  • Diameter - Inside, Non-Expanded
    1.500 (38.10mm)