  • WSL2816R1000FEH
WSL2816R1000FEH
advertisement
Manufacturer No:
WSL2816R1000FEH
HK JDW NO:
873-WSL2816R1000FEH
Package:
Nonstandard
Datasheet:
WSL2816R1000FEH
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSL Series, Metal Element, 100mOhm, ±1%, -65°C~170°C
Quantity:
In Stock : 4002
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
WSL2816R1000FEH
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -65°C~170°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WSL
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.280Lx0.165W 7.10mmx4.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    100mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power Rating
    2W
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Technology
    METAL STRIP
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    7142
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    889μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.89mm