  • WSL2512R2200FEK
WSL2512R2200FEK
advertisement
Manufacturer No:
WSL2512R2200FEK
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-WSL2512R2200FEK
Package:
2512 (6432 Metric)
Datasheet:
WSL2512R2200FEK
Description:
WSL Series, Metal Element, 220mOhms, 1W, ±1%, -65°C~170°C
Step5Bar-code shipping tag
WSL2512R2200FEK
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    2512 (6432 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    2512
  • Operating Temperature
    -65°C~170°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    WSL
  • Size / Dimension
    0.250Lx0.125W 6.35mmx3.18mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    220mOhms
  • Max Operating Temperature
    170°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Metal Element
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    1W
  • Depth
    3.18mm
  • Case Code (Metric)
  • Case Code (Imperial)
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.89mm
  • Length
    6.4mm
  • Width
    3.2mm