  • WSL1206R0300FEA
WSL1206R0300FEA
advertisement
Manufacturer No:
WSL1206R0300FEA
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-WSL1206R0300FEA
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
WSL1206R0300FEA
Description:
RES 0.03 OHM 1% 1/4W 1206
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WSL1206R0300FEA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -65°C~170°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WSL
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±75ppm/°C
  • Resistance
    30mOhm
  • Composition
    Metal Element
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Voltage - Rated DC
    80mV
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    METAL STRIP
  • Depth
    1.6mm
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Voltage - Rated AC
    80mV
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Working Voltage
    0.0866V
  • Height
    635μm
  • Height Seated (Max)
    0.035 0.89mm