  • WSC00015R600JEK
WSC00015R600JEK
advertisement
Manufacturer No:
WSC00015R600JEK
Manufacturer:
Vishay
HK JDW NO:
866-WSC00015R600JEK
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WSC Series, Wirewound, 5.6Ohm, 5%,
Step5Bar-code shipping tag
WSC00015R600JEK
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    2515
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Series
    WSC
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohm
  • Max Operating Temperature
    275°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Wirewound
  • Additional Feature
    PRECISION, STANDARD: AEC-Q200
  • HTS Code
  • Subcategory
    FIXED RESISTOR
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    BULK
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Rated Temperature
    70°C