  • WR15AT/UCV
WR15AT/UCV
advertisement
Manufacturer No:
WR15AT/UCV
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-WR15AT/UCV
Package:
Datasheet:
WR15AT/UCV
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WR15AT/UCV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WR
  • Feature
    Epoxy Sealed Terminals
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    15A AC/DC
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Termination Style
    Screw Terminal
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-Mom
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 34.20mm x 17.20mm