  • WR-50S-VFH30-N1
WR-50S-VFH30-N1
advertisement
Manufacturer No:
WR-50S-VFH30-N1
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-WR-50S-VFH30-N1
Package:
Datasheet:
WR-50S-VFH30-N1
Purchasing and Inquiry
WR-50S-VFH30-N1 Overview
WR-50S-VFH30-N1 Features
WR series
Package / Case: Strip
Mounting Type:Surface Mount
Max Operating temperature at -40°C
WR-50S-VFH30-N1 Applications
There are a lot of JAE Electronics WR-50S-VFH30-N1 Rectangular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Military Technology
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Industrial Automation
  • Communication
  • Datacom
  • Transportation
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Step5Bar-code shipping tag
WR-50S-VFH30-N1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2004
  • Series
    WR
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Orientation
    Straight
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.246 6.25mm
  • Stack Height (Mating)
    7mm 8mm 9mm
  • Stack Height
    6.25mm