  • WP7B-P050VA1-R500
WP7B-P050VA1-R500
advertisement
Manufacturer No:
WP7B-P050VA1-R500
HK JDW NO:
398-WP7B-P050VA1-R500
Package:
Datasheet:
WP7B-P050VA1-R500
Description:
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 50 Positions WP7 Gold SMD/SMT
Quantity:
In Stock : 548
Step5Bar-code shipping tag
WP7B-P050VA1-R500
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Published
    2011
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    50V
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Current Rating
    200mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Height Above Board
    0.020 0.50mm
  • Stack Height (Mating)
    0.7mm