  • WP710A10F3C
WP710A10F3C
advertisement
Manufacturer No:
WP710A10F3C
Manufacturer:
Kingbright
HK JDW NO:
432-WP710A10F3C
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
EMITTER IR 3MM 940NM WATER CLEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WP710A10F3C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Number of Pins
    1
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2013
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Infrared (IR)
  • Power Rating
    80mW
  • Orientation
    Top View
  • Number of Functions
    1
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Configuration
    SINGLE
  • Viewing Angle
    34°
  • Forward Current
    20mA
  • Lens Style
    Dome, Round
  • Size
    3mm
  • Wavelength
    940nm
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    50mA
  • Radiant Intensity (Ie) Min @ If
    10mW/sr @ 50mA