  • WP3-P040VA1-R500
WP3-P040VA1-R500
advertisement
Manufacturer No:
WP3-P040VA1-R500
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-WP3-P040VA1-R500
Package:
Datasheet:
Description:
Plug, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 40 Positions WP3 Gold
Quantity:
In Stock : 14120
Step5Bar-code shipping tag
WP3-P040VA1-R500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WP3
  • Published
    2011
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Plug, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    2
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.033 0.84mm
  • Stack Height (Mating)
    1mm