  • WNB200FE
WNB200FE
advertisement
Manufacturer No:
WNB200FE
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-WNB200FE
Package:
Axial
Datasheet:
WNB200FE
Description:
FIXED RESISTOR, 200Ohm, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WNB200FE
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to WNB200FE .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    WN
  • Size / Dimension
    0.130Diax0.276L 3.30mmx7.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Non-Inductive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Epoxy Molded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Lead Diameter
    0.6 mm