  • WMF2S22K
WMF2S22K
advertisement
Manufacturer No:
WMF2S22K
HK JDW NO:
192-WMF2S22K
Package:
Datasheet:
Description:
WMF 22nF Film Capacitor 10% Axial 250V-DC POLYESTER
Step5Bar-code shipping tag
WMF2S22K
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to WMF2S22K .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    POLYESTER
  • Series
    WMF
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RATED AC VOLTAGE (V): 125
  • HTS Code
  • Capacitance
    22nF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Life (Hours)
    500 hours
  • Custom Capabilities
    Tape and Reel Packaging
  • Diameter
    6.6mm
  • Length
    17.4mm