  • WLAR020FET
WLAR020FET
advertisement
Manufacturer No:
WLAR020FET
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-WLAR020FET
Package:
Axial
Datasheet:
WLAR020FET
Description:
Through Hole 20mOhm, 0.5W 1/2W, Wirewound,
Quantity:
In Stock : 437
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WLAR020FET
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    WL
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Current Sense, Moisture Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    20mOhm
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    50mV
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Diameter
    2.54mm