  • WKP102MCPERUKR
WKP102MCPERUKR
advertisement
Manufacturer No:
WKP102MCPERUKR
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-WKP102MCPERUKR
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
WKP102MCPERUKR
Purchasing and Inquiry
WKP102MCPERUKR Overview
This device's program size/dimension is 0.394Dia 10.00mm.The operating temperature should be higher than -40°C to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5U E.A capacitor's lead pitch is simply the spacing between adjacent threads, which is the value of 12.5mm.
WKP102MCPERUKR Features
a size/dimension of 0.394Dia 10.00mm
with Y5U E being the highest temperature coefficient
WKP102MCPERUKR Applications
There are a lot of Vishay BC Components WKP102MCPERUKR applications of ceramic capacitors.
  • Servers, PCs, tablets
  • Power supply circuit
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
WKP102MCPERUKR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Disc
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    WKP
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Temperature Coefficient
    Y5U E
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Ceramic
  • Applications
    Safety
  • Voltage - Rated
    760VAC
  • Capacitance
    1000pF
  • Depth
    6mm
  • Lead Pitch
    12.5mm
  • Dielectric
    K4000
  • Lead Spacing
    0.492 12.50mm
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lead Style
    Straight
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm