  • WK73S2JTTER240F
WK73S2JTTER240F
advertisement
Manufacturer No:
WK73S2JTTER240F
HK JDW NO:
430-WK73S2JTTER240F
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 240mOhm, 1%,
Quantity:
In Stock : 2538
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Step5Bar-code shipping tag
WK73S2JTTER240F
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Weight
    29.511854mg
  • Tolerance
    1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    240mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    3246
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
    1218
  • Rated Temperature
    70°C
  • Height
    600μm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    4.6mm