  • WK73S2HTTE2R40F
WK73S2HTTE2R40F
advertisement
Manufacturer No:
WK73S2HTTE2R40F
HK JDW NO:
430-WK73S2HTTE2R40F
Package:
Wide 2010 (5025 Metric), 1020
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73S Series, Thick Film, 2.4Ohm, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
WK73S2HTTE2R40F
  • Package / Case
    Wide 2010 (5025 Metric), 1020
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.197W 2.50mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.4Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    1W
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    2550
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Case Code (Imperial)
    1020
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm