  • WK73R2BTTD16R0F
WK73R2BTTD16R0F
advertisement
Manufacturer No:
WK73R2BTTD16R0F
HK JDW NO:
430-WK73R2BTTD16R0F
Package:
Wide 1206 (3216 Metric), 0612
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WK73R Series, Thick Film, 16Ohm, 1W, ±1%, -55°C~155°C
Step5Bar-code shipping tag
WK73R2BTTD16R0F
  • Package / Case
    Wide 1206 (3216 Metric), 0612
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.126W 1.60mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    16Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Power (Watts)
    1W
  • Voltage - Rated
    200V
  • Power Rating
    750mW
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Packing Method
    TR, Punched Paper, 7 Inch
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Case Code (Metric)
    1632
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Case Code (Imperial)
    0612
  • Height
    600μm
  • Height Seated (Max)
    0.028 0.70mm