  • WHPC1206-100RJT5
WHPC1206-100RJT5
advertisement
Manufacturer No:
WHPC1206-100RJT5
Manufacturer:
Welwyn
HK JDW NO:
14302-WHPC1206-100RJT5
Package:
1206
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, WHPC Series, Thick Film, 100Ohm, 5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WHPC1206-100RJT5
  • Package / Case
    1206
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Series
    WHPC
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    100 ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.55mm
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Working Voltage
    200V
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    3.1mm