  • WHA750FET
WHA750FET
advertisement
Manufacturer No:
WHA750FET
Manufacturer:
Ohmite
HK JDW NO:
547-WHA750FET
Package:
Axial
Datasheet:
WHA750FET
Description:
FIXED RESISTOR, 750Ohm, 0.5W 1/2W, Wirewound,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WHA750FET
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Weight
    215.995017mg
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    WH
  • Published
    2007
  • Size / Dimension
    0.100Diax0.200L 2.54mmx5.08mm
  • Tolerance
    ±1%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±20ppm/°C
  • Resistance
    750Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Composition
    Wirewound
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    1kV
  • Packing Method
    TR, 11 INCH
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Epoxy Molded
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Diameter
    2.54mm