  • WH1S040WA1
WH1S040WA1
advertisement
Manufacturer No:
WH1S040WA1
Manufacturer:
JAE Electronics
HK JDW NO:
398-WH1S040WA1
Package:
Datasheet:
WH1S040WA1
Description:
Board to Board & Mezzanine Connectors 40P 0.4mm RECEPTACLE VERTICAL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WH1S040WA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    WH1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    40
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    50V
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Current Rating
    400mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Insulation Resistance
    100MOhm
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.037 0.95mm
  • Stack Height (Mating)
    1mm
  • Stack Height
    1mm