  • WDU75-300
WDU75-300
advertisement
Manufacturer No:
WDU75-300
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-WDU75-300
Package:
Datasheet:
WDU75-300
Description:
Wall Mount AC Adapters Wall Plug-In, DC 7.5Vout, 120Vin
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WDU75-300
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to WDU75-300.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Plug-In, Wall
  • Weight
    172.365101g
  • Operating Temperature
    -10°C~40°C
  • Published
    2014
  • Series
    WDU
  • Size / Dimension
    2.36Lx1.69W x 1.54 H 60.0mmx43.0mmx39.0mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Current Rating
    300mA
  • Frequency
    60Hz
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    cUL, UL
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Voltage - Output 1
    7.5V
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    120VAC
  • Input Type
    Fixed Blade
  • Output Power
    2.3W
  • Current - Output 1
    300mA
  • Max Output Power
    2.25W
  • Form
    Wall Mount (Class II)
  • Region Utilized
    North America
  • Cord Length
    72 1.83m
  • Input Connector
    NEMA 1-15P
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • Height
    55.6mm