  • WDU75-1000
WDU75-1000
advertisement
Manufacturer No:
WDU75-1000
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-WDU75-1000
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WDU75-1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Plug-In, Wall
  • Shell Material
    POLYETHYLENE
  • Published
    2005
  • Pbfree Code
    yes
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    MAINS POWER CONNECTOR
  • Max Operating Temperature
    40°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Additional Feature
    STANDARDS: CSA; CUL; UL
  • Power Rating
    15.5W
  • Contact Finish - Mating
    NOT SPECIFIED
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    2
  • Current Rating
    1A
  • Frequency
    60Hz
  • Voltage - Rated AC
    120V
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Contact Gender
    MALE
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Voltage - Output 1
    7.5V
  • Polarity
    Positive
  • Coupling Type
    SNAP
  • Voltage - Output
    7.5V
  • Current - Output 1
    1A
  • Max Output Power
    7.5W
  • Power - Output
    7.5W
  • Height
    71.4mm
  • Length
    55.5625mm
  • Width
    50mm