  • WCR0402-220RFI
WCR0402-220RFI
advertisement
Manufacturer No:
WCR0402-220RFI
Manufacturer:
Welwyn
HK JDW NO:
14302-WCR0402-220RFI
Package:
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, Thick Film, 220Ohm, 1%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
WCR0402-220RFI
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Resistance
    220Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Thick Film
  • Power Rating
    63mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Depth
    500μm
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.063W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Rated Temperature
    70°C
  • Length
    1mm
  • Width
    500μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Pins
    2
  • Tolerance
    1%