  • W92-X1110-50
W92-X1110-50
advertisement
Manufacturer No:
W92-X1110-50
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-W92-X1110-50
Package:
Datasheet:
W92-X1110-50
Description:
Circuit Breaker Magnetic Hydraulic 2Pole 50A 277VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
W92-X1110-50
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Published
    2010
  • Series
    W9
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Stud
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    50A
  • Voltage - Rated AC
    277V
  • Actuator Type
    Lever
  • ELV
    Non-Compliant
  • Number of Poles
    2
  • Breaker Type
    Magnetic (Hydraulic Delay)
  • Circuit Protection Type
    MAGNETIC CIRCUIT BREAKER
  • Time to Trip
    100 s
  • Trip Current
    50A
  • Height
    63.5mm
  • Length
    46.86mm
  • Width
    38.1mm