  • W79E659A40FL
W79E659A40FL
advertisement
Manufacturer No:
W79E659A40FL
HK JDW NO:
576-W79E659A40FL
Package:
100-BQFP
Datasheet:
Description:
32KB 32K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller W79 Series 100 Pin 40MHz 5V 100-BQFP
Step5Bar-code shipping tag
W79E659A40FL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RAM Size
    1.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    4.5V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    8051
  • Peripherals
    POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    32KB 32K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, I2C, UART/USART
  • Supply Current-Max
    30mA
  • Bit Size
    8
  • Data Converter
    A/D 8x10b
  • Has ADC
    YES
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    NO
  • DAC Channels
  • Address Bus Width
    16
  • ROM (words)
    32768
  • External Data Bus Width
    8
  • RAM (bytes)
    256
  • Length
    20mm
  • Height Seated (Max)
    3.4mm
  • Width
    14mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    100-BQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Series
    W79
  • Published
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    3A991.A.2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Microcontrollers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    245
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    40MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V